WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

nedir? 

Bir Babalık Testi, babalık belirlemek için kan veya DNA testleri veya bir baba ile çocuk arasındaki bir ebeveyn ilişkisini içeren bilimsel kanıtları kullanır. Babalık testleri en sık gözaltı ve çocuk destek duruşmalarına bağlı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bazen aile tabanlı göçmenlik iddiası gibi diğer durumlarda da kullanılırlar.

Bir erkeğin annesiyle evliyse bir çocuğun babası olduğu varsayılır. Evlilik sona erdirilirse, çocuğun, fesih tarihinden itibaren 300 gün içinde doğması halinde, hala çocuğun babası olduğu varsayılır. Ancak, bu varsayımlar, bir babalık testi gibi açık ve ikna edici kanıtlarla çürütülebilir (çürütülebilir). Bir erkek genellikle doğumdan sonra babalık için yarışan belli bir süre vardır.

Potansiyel Baba, Babalık Testi Yapmayı Reddedebilir mi?

Birçok eyalette, babalık tespitine yönelik bir eylemin aslında bir hukuk davası olduğu düşünülmektedir. Bu tür iddialarda, bir mahkeme genellikle iddia edilen babanın mahkeme onaylı bir tesiste babalık testine başvurmasını emreder. Mahkeme, babalık tespit kararları nihaidir – testin kurulmasından sonra, hâkim, çocuğun ve ebeveynlerin hakları konusunda nihai bir karar verecektir. 

Eğer kişi mahkeme emrinde bir babalık testi almayı reddederse, yasal sonuçlara yol açabilir. Örneğin, potansiyel baba mahkeme kararını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye saygısız olarak tutulabilir. Bu, para cezaları veya cezai masraflarla sonuçlanabilir. Ya da bir yargıç, kişiye karşı otomatik (varsayılan) bir karar verebilir.

Öte yandan, bir mahkeme, bir babalık talebinin dosyalanması nedeniyle mahkeme emrindeki bir babalık testini otomatik olarak vermeyecektir. Mahkeme, gerekli bir testin yapılması için yeterli bilginin olup olmadığını belirlemek için dilekçeyi önce gözden geçirmelidir.

 

Potansiyel Bir Baba Babalık Testi İsteme Yetebilir mi?

Mahkeme emrinde bir babalık testi talep etmek için sadece belirli kişiler yetkilidir. Bunlar şunları içerir:

  • Çocuğun annesi veya beklenen çocuk
  • Çocuğun biyolojik babası olduklarını veya beklenen çocuğun olduğunu iddia eden kişi
  • Çocuğun kişisel temsilcisi
  • Çocuğun çoğunluğuna ulaşmış olması
  • Eğer şefaat gerekliyse, bir sosyal hizmet ajansı veya savcısı bir babalık testi isteyebilir

Bu nedenle, bir çocuğun babası olduğunu iddia eden bir erkek babalık belirlemek için yargılama başlatabilir. Mahkeme, babalık testine ek olarak, anne ile potansiyel baba arasındaki cinsel ilişki olasılığını doğuracak herhangi bir durumu da gözden geçirecektir.

Bununla birlikte, eğer çocuğun halihazırda var olan bir babası varsa, çocuk 5 yaşına ulaşmadan önce herhangi bir babalık eylemi yapılmalıdır. Eğer varsayılmamış bir baba yoksa, çocuk herhangi bir zamanda çocuğun çoğunluğuna ulaşmadan önce bir babalık davası açılabilir. (genellikle 18 yaşında). Çoğu eyalette, çocuk yetişkin olduktan sonra babalık eylemi için dosya verebilir. Çocuk tipik olarak, yetişkin olduktan sonra babalık eylemini dosyalamak için 1-5 yıllık bir pencereye sahiptir.  

Bir Babalık Testi Sonuçları Çekişebilir mi?

DNA bağımlılık testlerinin biyolojik bir ilişkiyi belirlemede% 99’a kadar doğru olduğu bildirilmiştir. Ancak, bir babalık testi sonuçları aşağıdaki nedenlere dayanarak tartışılabilir:

  • Damgalanmış veya hileli laboratuar sonuçları (örneğin, eğer farklı bir kişi testi potansiyel baba adına aldıysa)
  • İddia edilen baba, kısırlık veya kısırlığın kanıtını sağlar.
  • Laboratuvar sonuçlarının tahrif edildiği kanıtı

Son zamanlarda, babalık davasında babalık dolandırıcılığı olayı yaygınlaşmıştır. Bu, bir çocuğun yanlış bir şekilde çocuğun biyolojik babası olarak tanımlandığı yerdir. Bu durum, örneğin anne diğer potansiyel babalarla ilgili bilgi vermezse ortaya çıkabilir. Bu nedenle, babalık testi sonuçlarının gerçek ve doğru olduğunu doğrulamak önemlidir. 

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir