WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

Babalık Testi’nde

Babalık testi% 100 doğru nasıl olabilir, ancak babalık olasılığı sadece% 99.99 mu?

DNA testinin doğruluğu, yalnızca laboratuvar tarafından kullanılan test prosedürlerinin kalitesini ifade eder. Babalık sonuçlarına verilen herhangi bir cevabın garantisi anlamına gelmez. IDENTI GENE Laboratuvar Direktörü Dr. Donna Housley, nasıl çalıştığını anlatıyor.

DNA testi ile ilgili olarak ‘doğru’ kelimesinin tanımı, tarif edilen sürecin hatalardan arınmış olduğu anlamına gelir: dikkatli olmaktan kaynaklanan bu muafiyet; gerçeğe ya da bir kural ya da modele tam uygunluk; doğruluk; incelik; doğruluğu.

, analiz edilen genetik sistemlere göre , babalık sonuçlarının olasılığının hesaplanmasının % 99.99 olduğu konusunda% 100 doğruluk vardır . Bu, Kombine Babalık İndeksi ve Babalık Olasılığı’nı oluşturmak için karmaşık bilgisayar sistemlerini ve doğru verileri kullanmayı içeren genetik testlerimizin, örnek işlemlerin ve raporlama prosedürlerinin doğruluğuna dayanmaktadır.

Babalık testi neden% 100 babalık ihtimali ile sonuçlanmayacaktır?

Babalık olasılığı Bayes Teoremi’nin kullanılmasının bir sonucudur . Bu teorem önceki olasılığa dayanır. Bir babalık testinde, çoğu durumda, iddia edilen babanın çocuğun biyolojik babası olduğu olasılığının% 50 olduğunu varsayıyoruz. Bu, hesaplamaların suçlamalara dayanmadığı anlamına gelir (‘dedi’ vs. ‘dedi’). Bu, babalık DNA test endüstrisinde kullanım için standart bir ön olasılıktır çünkü biz, bir laboratuvar olarak, vakayla ilgili önceden bir bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle hem babalık hem de babalıksızlık eşit ağırlığa sahip olmalıdır.

Bir babalık testindeki olasılık tablosu, Kombine Parentage İndeksine (CPI) dayanılarak hesaplanır; bu, çocuk ve test edilen insan arasındaki ortak allellerin (veya belirteçlerin) biyolojik baba olduğu için meydana gelme olasılığını ölçen bir olasılık oranıdır. Rastgele denenmemiş bir insan biyolojik baba olsaydı. Raporda sunulan genetik kanıtların gücünün bir ölçüsüdür.

Bir babalık testindeki bu CPI daha sonra, yukarıda belirtildiği gibi,% 50’lik bir önceki olasılık olduğunu varsayarsak, bu adamın çocuğun fiili babası olma olasılığını hesaplamak için kullanılır.

Denklem TÜFE / (TÜFE + 1) ‘e kadar kısalır.

Payda paylaştırıcıdan her zaman daha büyük olduğu için, babalık testinde babalık olasılığı hiçbir zaman % 100’e ulaşamaz.

Daha matematiksel bir yaklaşım

 • P ( A ) önce olasılığının veya marjinal olasılığıdır bir . B ile ilgili herhangi bir bilgiyi dikkate almadığı için “önceki” dir  .
 • P ( A | B ) koşullu olasılığı A , verilen B . Ayrıca, posterior olasılık olarak da adlandırılır, çünkü B’nin belirtilen değerinden türetilir veya ona bağlıdır  .
 • P ( B | A ) koşullu olasılığı B verilen A . Buna olasılık denir.
 • P ( B ) önceden veya marjinal olasılığıdır B ve normalize eden bir sabittir.

Babalık terimlerinde:

P (A | B): Test edilen erkeğin genetik veri (posterior olasılık) dikkate alınarak çocuğun babası olduğu olasılığı. POP (babalık olasılığı)

P (A): Test edilen adamın baba olduğu önceki olasılığı:% 50 veya 0.5’e eşittir (Test edilen adam babadır ya da değildir: eşit ağırlıklı) Genetik verileri dikkate almaz.

P (B | A) gördüğümüz verilerin, test edilen adamın baba olduğu gerçeği olması ihtimali. (şartlı olasılık)

P (B) gördüğümüz verilerin rastgele seçilmiş bir adamdan başka herhangi bir bilgiye bakılmaksızın olma olasılığı.

Bir başkasının baba olduğu olasılığı da% 50’dir (veya 0.5).

POP = P (B | A) * P (A) / P (B)

1000 ila 1 CPI için

X = 1000

Y = 1

POP = 1000 * (0.5) / 1000 * (0.5) + 1 * (1 – ?? 0.5) = 1000 / (1000 + 1) = 0.999 =% 99.90

Genel

2 Yorumlar

 • saç telinden sonuç aanlaşılmadı denilip sonra babadan kan kız çocuğundan alınan tükürük ile yapılan test ve test sonuçlarından yüzde 99,9997 çıkıyor gelen belge yüzde yüz ingilizce yazılı ama kılinik,hastane gibi benzeri hiç bir yerin imzası yok bumun doruluk payı nasıldır bu sonuca inanmalımı yok sa inanmamalımı

  • Merhaba Ömür bey testi nerede yaptırdınız?
   Test örneğini bize mail gönderebilir misiniz?
   Bazı firmalar testleri yurt dışına gönderiyorlar ve test sonuçlarını size geldiği gibi onaylama ‘dan gönderebiliyorlar bu tür bir duruma maruz kalmış olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir