?

Prenatal Babalık Testi Nedir?

Prenatal Babalık Testi, hamile kadınların bebeğin olası biyolojik babası hakkında bilgi sağlar. Hepimiz genlerimizi biyolojik ebeveynlerimizden miras alıyoruz – annemizin yarısı ve babamızın yarısı. Prenatal Babalık Testi, bir eşleşme olup olmadığını belirlemek için bebeğin genetik yapısını olası bir biyolojik baba ile karşılaştırır.

Genetik bir eşleşme bulunursa, bu biyolojik bir ilişkinin kanıtıdır. 

Hamilelik sırasında babalık testi için çeşitli örnekler elde etme yöntemleri vardır. Kadınlar, 11-14 haftalık gestasyonda koryon villus örneklemesi (CVS) veya 15-40 gebelik haftasında amniyosentez gibi invaziv bir prosedürü seçebilir, ancak bu testler prosedürü takiben küçük bir düşük riskiyle ilişkilidir.

Non-İnvazif Prenatal Babalık Testi

Daha güvenli bir seçenek, Non-İnvazif Prenatal Babalık Testi’dir. Hamile anne ve olası babalardan alınan DNA örneklerini içerir. Genellikle hamile kadından alınan kan testi ve erkeğin kan testi veya yanak çubukla yapılır. Bu test% 99’un üzerinde doğrudur ve 10 haftalık hamilelikten yapılabilir. Fetus için risk yoktur.

Bu test fetus hakkında başka bir genetik bilgi sağlamamaktadır (örneğin cinsiyet veya kalıtsal genetik hastalıklar). Bu tür bir prenatal tanıya ihtiyacınız varsa, diğer testler hakkında doktorumuzla veya genetik danışmanınızla görüşün. 

Prenatal Babalık Testi için halihazırda kullanılan teknoloji nedeniyle, hamile kadının potansiyel baba ile ilgili olduğu yerde test yapılamaz ve ikizlerde henüz güvenilir değildir. 

Non-İnvazif Prenatal Babalık Testi sonuçları ne kadar sürer?

Test sonuçları genellikle alınacak 14 gün sürecektir. Bazı durumlarda, numunedeki hamileden hücre içermeyen DNA bulunmaz, dolayısıyla kanın hatırlanması gerekli olabilir; Bu durumda sonuçların alınması 14 gün sürecek, ancak iki kez ödeme yapmanız gerekmeyecek.

Gizlilik

Ultrason bakımında yaptığınız herhangi bir testte olduğu gibi sonuçlarınız tamamen gizlidir. Sonuçları nasıl almak istediğinize dair spesifik ayrıntılar, randevunuzda klinisyeninizle daha ayrıntılı tartışılabilir.

Kesin bir tarih kesin olarak belirlenebilir mi?

Birçok kadın, gebe kalma tarihi hakkında soruları vardır ve bir IVF hamileliği olmadığı sürece (embriyo transferinin yapıldığı tarih bilinmemektedir) her zaman kolay değildir. Genellikle bir kadının düzenli 28 günlük adet döngüsü varsa, o zaman sonraki dönemin 14 gün önce ovulate olacaktır. Yumurtlama, kavganın gerçekleşebileceği zamandır, çünkü bir yumurta serbest bırakıldığında budur.

Sorun şu ki, çoğu kadın her ay tam olarak aynı günde ovülasyon yapmıyor. Eğer spermin cinsel ilişkiye girdikten 3-5 gün sonra yaşayabileceğini de göz önünde bulundurursanız, bu çok çeşitli olası tarihler verebilir.

Çoğu insan ultrasonografinin hamileliğin başlangıcında +/- 5-7 güne ve üçüncü trimesterde 3 veya 4 haftaya kadar kesin olduğunun farkında değildir.

Bitiş tarihleri, yalnızca bir tahmin olduğu için, anlayışı belirlemek için doğru bir araç değildir. Kadınların sadece% 5’i tahmini vadeleriyle doğum yapar.

Babalık nedenleriyle öngörülen tahmin tarihini araştırıyorsanız ve birbirinden sonraki 10 gün içinde iki farklı partnerle ilişki kuruyorsanız, doğum testi, doğmamış bebeğin babasının kim olduğundan emin olmanın en iyi yoludur.

Ne zaman yapılabilir?

12 haftalık gestasyondan sonra herzaman. Bu, çoğu kadının hamileliğinden dolaşımında yeterli hücre içermeyen DNA’ya sahip olduğu zamandır.

Non-İnvazif Prenatal Babalık Testi ne kadardır?

Tüm doğum öncesi babalık testi, hamileliği ve potansiyel bir babayı test etmek için yaklaşık 1730 $ ‘a mal olur. En pahalı kısım, laboratuvar test ücreti, ancak bu aynı zamanda, numunenin ABD’ye gönderilmesinin kurye maliyetini, fetüsün bekar, canlı ve doğru boyutta olmasını ve uzmanla görüşmeyi sağlamak için obstetrik ultrasoni de kapsayacaktır. Bu ilaç iddia edilebilir değildir. 

Non-İnvazif Prenatal Babalık Testi, farklı laboratuvar ücretleri nedeniyle invaziv testlerden daha ucuzdur.

DNA testi sonuçlarını mahkemede kullanabilir miyim?

Non Invaziv Prenatal Paternity Test sonuçları şu anda mahkemede kabul edilemez. Bilim güvenilirdir ancak mahkemelerin gözetim zincirini hastadan laboratuvara doğrulaması gerekir. Bu test, gözetim zincirinin doğrulanması için çok yeni.

Babalık testi için nasıl randevu alabilirim?

Tüm doktorlarımız ve genetik danışmanlarımız, babalık testleri konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarlar. Randevu almak için yerel Ultrason Bakım uygulamanızı arayın.

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir